Informacje o autorach strony
Ustaw jako stronę startową Napisz do nas Dodaj stronę do ulubionych
 

 

Aleksandrów Łódzki
Miasto liczące okolo 20.5tys. mieszkanców. Został założony przez dziedzica Rafała Bratoszewskiego - ok. 1816r. Prawa miejskie uzyskał w latach 1822- 1870 i od 1924r. W czasie wojny miały tu miejsce mordy, represje i wysiedlenia (wszystkich Żydów wysiedlono do Generalnej Guberni 27 grudnia 1939).  Do dzis zachował sie tu stary uklad urbanistyczny, liczne budynki klasycystyczne oraz drewniane domki tkackie. Obiekty godne zwiedzenia: Kościół św. Rafała i Michała Archaniołów (1816-18)- pierwotnie jednonawowy i bez wież, po przebudowie trzynawowy, w stylu klasycystycznym; Kościół ewangelicki (1828)- trzynawowy, klasycystyczny; plebania (połowa XIX w.); ratusz (1824)- murowany, utrzymany w tym samym stylu co pozostale, wymieniony powyzej obiekty. Ciekawy obiekt stanowią też jatki miejskie, co prawda nowo odbudowane, w miejscu zburzonych dawnych jatek, ale w dawnym, klasycystycznym stylu, połączone z ratuszem. W okolicach Aleksandrowa na uwagę zasługuje wieś Bełdów z klasycystycznym dworkiem, kaplicą cmentarną, ośrodkiem rekreacji.

Więcej informacji na temat historii Aleksandrowa Łódzkiego można znaleźć w tekście Tomasza Pietrasa, zamieszczonym w dziale artykuły, bądź pod poniższym linkiem.

Arkadia
Wies nad Skierniewicami. Slynie przede wszystkim z parku o charakterze wczesnoromantycznym, zalozonym w latach 1778 - 1821 wedlug projektu S. B. Zuga przez Helene Radziwillowa. W parku znajduja sie budowle utrzymane w stylu romantycznym, pseudoromantycznym i klasycystycznym. Zaliczamy do nich m. in. Swiatynie Diany (II polowa XVIII w.), Dom Arcykaplana (1738r.), Dom Murgrabiego (1800r.), Domek Gotycki i Jaskinia Sybilii (sprzed 1800r.), Luk Grecki (ok. 1758r.) czy Akwedukt (1784r.). Zespól parkowy jest oddzialem Muzeum Narodowego w Warszawie. Obok parku zlokalizowany jest równiez drewniany domek, miejsce zamieszkania M. Konopnickiej (w latach 1893 -1903). Park polaczony jest z Nieborowem za pomoca zabytkowej aleji lipowej z XVIII w. (4,5 km).

Bełchatów
Miasto nad Rakówka liczace okolo 61tys. mieszkanców. Miesci sie tu osrodek Belchatowskiego Zaglebia Wegla Brunatnego. Prawa miejskie uzyskal w latach 1737 - 1870 i od 1925r. Miasto uleglo zniszczeniu w czasie II wojny swiatowej. Przyczyna szybkiego rozwoju miasta od 1925r. byla budowa zaglebia weglowego. Obiekty godne zwiedzenia to: póznobarokowy, jednonawowy Kosciól par. Narodzenia NMP (1720-31); Kosciól pofranciszkanski (1735-50), obecni pelni funkcje plebani; zabytkowy dwór barokowy ( I polowa XVIII w.).

Będków
Wies. W latach 1453 -1870 posiadala prawa miejskie. Dzis swiadczy o tym dawny uklad przestrzenny, charakterystyczna zwarta budowa i 2 rynki. Zlokalizowany jest tutaj jeden z nielicznych tego typu w srodkowej Polsce kosciól (Narodzenia NMP) gotycki z 1462r., jednonawowy, przebudowany w polowie XVIII w. zdobiony zendówka. Dzwonnica murowana z 1783r.

Bronów
Wies. Znajduje sie tu dworek, obecnie Muzeum Oswiatowe i Izba Muzealna im. Marii Konopnickiej. Miejsce zamieszkania poetki w latach 1862-72. Wokól dworku rozposciera sie park ze stawem i zabytkowym drzewostanem.

Brzeziny
Miasto nad Mrozyca liczace ok.13tys. mieszkanców. Prawa istniejacego miasta potwierdzil Kazimierz Wielki w 1364r. Od XVI do XIX w. miasto slynelo z wytwórstwa piwa i produkcji taniego sukna. W czasie II wojny swiatowej miasto przezylo naloty bombowe (1939 i 1945). Najciekawsze obiekty to: Kosciól par. Podwyzszenia sw. Krzyza utrzymany w stylu gotyckim, jednonawowy, wielokrotnie przebudowywany; barokowy Kosciól bernardynek Sw. Ducha z 1737r.; drewniany Kosciól sw. Anny z 1719r. o konstrukcji zrebowej.

Góra św. Małgorzaty
Wies, polozona na wzniesieniu (136m.n.p.m.). Kosciól par. sw. Malgorzaty, pierwotnie gotycki, z czasem przebudowany w stylu klasycystycznym. Na cmentarzu groby polskich zolnierzy poleglych na w czasie bitwy nad Bzura 10.IX.1939r.

Grotniki
Wies na obszarze Wzniesien Lódzkich nad rzeka Linda. Podmiejski osrodek wypoczynkowy z kapieliskiem i muszla koncertowa.

Inowłódz
Wies polozona nad Pilica, liczaca nieco powyzej 800 mieszkanców. Prawa miejskie od pol. XIVw. do pol. XIXw. Do dzis mozna tu ogladac  romanski Kosciólek sw. Idziego z przelomu XI/ XIIw. Ponadto w centrum znajduje sie murowany kosciól z 1520 r., a na okoilcznych lakach ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. W dawnej synagodze zlokalizowana jest dzis biblioteka.

Konstantynów Łódzki
Jedno z wiekszych miast przemyslowych w okolicach Lodzi liczace ok. 17.6tys. ludnosci. Lezy nad Nerem. Prawa miejski otrzymalo w latach 1830-70 i od 1924r. Zwiazane z przemyslem welnianym, odziezowym i materialów budowlanych. W czasie II wojny swiatowej miescil sie tu obóz przejsciowy dla Polaków. Do dzisiejszego dnia zachowany dawny uklad przestrzenny i stara zabudowa miasta o charakterystycznym szachownicowym ukladzie ulic. Ciekawe obiekty: Kosciól par. Narodzenia NMP (1826-32) w stylu neogotyckim, murowany, jednonawowy; domy tkaczy z I polowy XIX w.

Koźle
Wies. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawily sie juz w 1386r. Ciekawe obiekty: drewniany Kosciól par. sw. Szczepana (1752) konstrukcji zrebowej z belka teczowa. Glówny oltarz w stylu klasycystycznym, boczne barokowe. Drewniana dzwonnica z XVIII w. kryta gontem. Znajduje sie tu równiez cmentarz wojenny zolnierzy polskich poleglych w czasie II wojny swiatowej i poswiecony im obelisk z 1985r.

Lipce Reymontowskie
Wies znana juz od 1338r. To o niej pisal W. Reymont w "Chlopach", stad tez drugi czlon w nazwie miejscowosci. Znajduja sie tu: Kosciól par. Znalezienia Krzyza (1866), obelisk ku czci T. Kosciuszki (1917) oraz Muzeum regionalne.

Łęczyca
Miasto nad Bzura liczace ok. 16,6tys. mieszkanców. Jedno ze starszych w tym rejonie; prawa miejskie otzrymalo juz przed 1267r., a ponowione w 1400r. Do II rozbioru Polski bylo stolica województwa. Szczególnie godne zwiedzenia jest muzeum regionalne mieszczace sie w zamku wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego, a poza tym gotycki, zbarokizowany Kosciól par. sw. Andrzeja (1425); kosciól i klasztor bernardynów (1636-43); wczesnobarokowy, jednonawowy Kosciól Niepokalanego Poczecia NMP oraz kilka innych równie ciekawych pod wzgledem historycznym i architektonicznym kosciolów. Ponad to bedac w Leczycy warto zobaczyc równiez pozostalosc murów miejskich (XIV), baszte (XVI) przebudowana na dzwonnice, ratusz (1788-90), a takze XIX-sto wieczne domy miejskie. Znajduje sie tu równiez pomnik ku czci zolnierzy polskich poleglych w Bitwie pod Bzura w 1939r.

Łowicz
Miasto nad Bzura liczace okolo 32 tys. mieszkanców. Prawa miejskie uzyskalo w 1298r. Wielokrotnie ulegalo zniszczeniu m. in. podczas potopu szwedzkiego i obu wojen swiatowych. W okresie II wojny swiatowej hitlerowcy wymordowali tu okolo 11 tys. mieszkanców. Obecnie Lowicz jest osrodkiem przemyslu spozywczego i lekkiego, oraz dzialalnosci kulturalnej. Warte zwiedzenia sa obiekty sakralne takie jak: Kosciól katedralny Wniebowziecia NMP pochodzacy z przelomu XV/XVI w., przebudowany w wieku XVII, obecnie utrzymany w stylu renesansowo- barokowym.; Kosciól Sw. Ducha z poczatków XV w.; barokowy Kosciól pijarów z II polowy XVII w.; Kosciól i klasztor bernardynek (pol. XVII w.). Poza tym godne zobaczenia sa obiekty takie jak: Brama Prymasowa z polowy XVIII w., Kuria wikariuszowska z XVIII w. oraz dwór dziekanów kolegiaty z XVII w. W barokowym gmachu pomisjonarskim miesci sie obecnie Oddzial Muzeum Narodowego. Liczne budowle klasycystyczne do których zaliczyc mozna: ratusz, zespól budynków dawnej poczty konnej, dawna rezydencja gen. Klickiego oraz zabytkowe kamieniczki .

Nagórzyce
Wies znana z grot piaskowych wydrazonych w stromym zboczu doliny Pilicy.

"Niebieskie Źródla"
Rezerwat przyrody na prawym brzegu Pilicy obejmujacy zródla krasowe wraz z otoczeniem.

 

Nieborów
Wies. Znana dzis przede wszystkim z geometrycznych ogrodów francuskich zalozonych wg projektu Tylmana z Gameren, przeksztalconego i powiekszonego w XVIII w. , oddzielony kanalem od parku krajobrazowego. W parku znajduja sie rzezby z róznych epok . W palacu Radziwiłłów znajduje sie galeria obrazów i rzezb antycznych.

 

Ozorków
Miasto przemyslowe polozone nad Bzura liczace okolo 22 tys. mieszkanców. Prawa miejskie uzyskalo w roku 1816. Obecnie jest to osrodek przemyslu wlókienniczego i odziezowego. Bedac w miescie warto zobaczyc Kosciól Sw. Józefa z 1668r. z barokowym wyposazeniem wnetrza, klasycystyczny Kosciól Sw. Tadeusza i znajdujaca sie obok pastorówke z tego samego okresu. Warto równiez zwrócic uwage na dawny Palac Schlösserów i domy tkackie z poczatku XIX w.

Pabianice
Miasto przemyslowe polozone nad Dobrzynka liczace 75 tys. mieszkanców. Prawa miejskie uzyskalo jeszcze przed 1370r. W czasie II wojny swiatowej miala tu miejsce masowa eksterminacja Polaków i Zydów. W miescie warto zobaczyc póznorenesansowy, murowany Kosciól sw. Mateusza, pomniki: Legionisty i sw. Maksymiliana Kolbego, zabytkowe budynki fabryczne i drewniane domy tkackie. Godne zwiedzenia sa równiez: Muzeum Regionalne zlokalizowane w póznorenesansowym zamku z attyka, czy dom dziecinstwa M. Kolbego oraz kosciól - sanktuarium jego imienia.

Piotrków Trybunalski
Miasto przemyslowe polozone nad Srawa liczace okolo 81 tys. mieszkanców. Prawa miejskie uzyskalo przed 1313 r. Szczególnie wazna role w zyciu politycznym Polski spelnialo w XIV-XVII w. W czasie II wojny swiatowej miescilo sie tu getto zydowskie i obozy dla jenców radzieckich. Dzis w miescie warto zobaczyc liczne obiekty sakralne utrzymane przede wszystkim w stylu gotyckim lub barokowym, dawny zamek królewski gotycko -renesansowy, dzis bedacy siedziba Muzeum Okregowego, czy tez fragmenty murów miejskich z XIV-XV w. i kamienice z XVII-XVIII i XIX w.

Podklasztorze
Polozony na pólnoc od Sulejowa dawny zespól opactwa cystersów pochodzacy z XII w. Jest to jedno z lepiej zachowanych w Europie zalozen obronnych. Póznoromanski kosciól sprzed 1232 r. odbudowany w pol. XIX w. i rekonstruowany po 1950 r. utrzymany jest w charakterze barokowym. W zachowanym wschodnim skrzydle zlokalizowany jest póznoromanski kapitularz z pomalowanym sklepieniem. Do dzisiejszych czasów zachowalo sie takze póznogotyckie obramowanie z basztami oraz dawny arsenal. Dzis miesci sie tu muzeum i hotel.

Rogów
Na terenie Wzniesien  Lódzkich Osrodek Naukowy Badan Lesnych SGGW. Lasy doswiadczalne z trzema rezerwatami lesnymi, arboretum, alpinarium. Czeste miejsce wycieczek szkolnych.

Sieradz
Miasto polozone nad Warta liczace przeszlo 45 tys. mieszkanców. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1136 r. choc slady osadnictwa siegaja juz VI- VII w. Prawa miejskie od I pol. XIII w. Do dzis zachowany jest tu sredniowieczny uklad urbanistyczny z prostokatnym rynkiem i mieszczanskimi kamienicami. Do ciekawszych obiektów w miescie zaliczyc mozna: gotycki Kosciól Wszystkich Sw. z okolo 1370 r. trójnawowy, halowy z barokowymi oltarzami i rokokowym konfesjonalem. Obok licznych budowli sakralnych mozna tu równiez zobaczyc slady zamku (XIV-XVIII w.) na Wzgórzu Zamkowym w Sieradzkim Parku Etnograficznym, oraz stare grodzisko.

Skierniewice
Miasto polozone nad Skierniewka liczace okolo 48 tys. mieszkanców. Prawa miejskie od 1457r. W czasie wojny miescil sie tu obóz jeniecki i getto zydowskie. Do dzisiejszego dnia zachowane jest sredniowieczne centrum miasta oparty na czworobocznym rynku i prostokatnym ukladzie ulic. Na rynku widnieje neorenesansowy ratusz z II pol. XIX w. trójkondygnacyjny z wieza zegarowa. Poza tym liczne obiekty sakralne tj. barokowo- klasycystyczny Kosciól sw. Jakuba z charakterystyczna nawa glówna oparta na planie kola, kryta kopula, czy palac biskupów gnieznienskich z lat 1610- 19. Park krajobrazowy zalozony przez Ignacego Krasickiego w XIX w. z monumentalna brama wjazdowa i dawnym palacykiem mysliwskim. Liczne pomniki upamietniajace wydarzenia z okresu II wojny swiatowej i cmentarz poleglych w obronie ojczyzny.

 

Spała
Wies nad Pilica polozona w otoczeniu dawnej Puszczy Spalskiej. Dawna rezydencja mysliwska carów Rosji, a w okresie miedzywojennym prezydentów RP. Drewniany Kosciólek Królowej Polski z 1922r. zachowany w stylu zakopianskim. Dzis kojarzy sie przede wszystkim z Centralnym Osrodkiem Sportu.

 

Sulejów
Miasto polozone nad Pilica liczace okolo  6 tys. mieszkanców. Prawa miejskie od II pol. XIII w. do 1870 r. i ponownie od 1927r. Do dzis zachowana jest stara czesc miasta w ksztalcie owalnicy. Poza tym liczne obiekty sakralne wsród których wyrózniaja sie: neogotycki kosciól sw. Floriana zbudowany na poczatku XX w. na miejscu dawnego, czy kaplica sw. Pawla i Piotra z 1820 r. na starym cmentarzu.

Szadek
Niewielkie miasto nad Pilica liczace zaledwie nieco ponad 2 tys. mieszkanców. Szczególnie godny zwiedzenia jest tu niewatpliwie trójnawowy Kosciól Wniebowziecia NMP, halowy, z gwiezdzistym sklepieniem i zespolem oltarzy renesansowych. Mozna tu zobaczyc takze fragmenty polichromii z okolo 1450 r. Uwage zwiedzajacych przyciaga równiez dzwonnica gotycka o charakterze baszty obronnej.

Tomaszów Mazowiecki
Miasto polozone nad Pilica liczace prawie 70 tys. mieszkanców.  Podobnie jak Lódz równiez jest miastem stosunkowo mlodym, prawa miejskie dopiero od 1830 roku. W czasie okupacji hitlerowskiej zginelo tu ponad 20 tys. ludnosci. Do dzis zachowana jest najstarsza czesc miasta wokól pl. Kosciuszki z klasycystycznymi kamienicami i szachownica ulic oraz klasycystycznym palacem w którym obecnie zlokalizowane jest muzeum ze zbiorami roslinnymi, historycznymi i sztuki ludowej. Ponadto godne zwiedzenia sa tu równiez obiekty sakralne. Kosciól filialny sw. Waclawa z 1784 r. przeniesiony w 1823r. ze wsi Tobiasze, drewniany, konstrukcji zrebowej, dach gontowy. Uwage zwraca równiez drewniana dzwonnica z I pol. XIX w. Klasycystyczny kosciól poewangelicki sw. Ducha z 1823-24 r. obecnie uzytkowany przez parafie polskokatolicka. Neogotycki Kosciól Najsw. Zbawiciela z obrazem sw. Magdaleny pedzla W. Gersona

Tum
Wies polozona w poblizu Leczycy. Dzis kojarzona glównie z romanska kolegiata NMP i sw. Aleksego z 1141-45 r. Trójnawowa, kamienna swiatynia spalona w czasie wojny odbudowana zostala w latach 1952-53 z zachowaniem romanskiego charakteru bryly. Wnetrze z elementami gotyckimi, uklad bazylikowy z dwiema apsydami na osi, romanski portal z 1160r. W poblizu kolegiaty zlokalizowane jest eliptyczne grodzisko otoczone walem.

 

Uniejów
Miasto polozone nad Warta, liczace niewiele ponad 3 tys mieszkanców. Zbombardowane w czasie wojny. Obecnie jest to osrodek uslugowy i wczasowy. Do dzis zachowany zostal szachownicowy uklad sródmiescia z centralnie polozonym czworobocznym rynkiem. Do zobaczenia polecam gotycki Kosciól Wniebowziecia NMP z 1349r. odbudowany w latach 1945-46, jednonawowy, oszkarpowany, z rokokowymi i barokowymi oltarzami. Poza tym na lewym brzegu Warty widnieje gotycki zamek obronny z XIV w., przebudowan w XVII w. i odbudowany w wieku XIX. Znajduje sie on w otoczeniu parku krajobrazowego o charakterze lesnym.

Witów
Wies zlokalizowana w dolinie Strawy. W XII w. zalozyli tu swój klasztor norbertanie. Zostal on jednak zniszczony w 1260r. przez Tatarów. Odbudowany w 1470r. w stylu gotyckim. W 1677r. ponorbertanski Kosciól sw. Malgorzaty zostal rozbudowany, a w I pol. XVIII w. przebudowany. Posiada póznobarokowy oltarz. Ponadto mozna tu równiez zobaczyc brame obronna z 1470r. z kopulastym dachem.

 

 

Wolbórz
Wies polozona w widlach Wolbórki i Moszczanki. Miejsce zbiórki wojsk wyruszajacych przeciwko Krzyzakom. To równiez miejsce urodzenia, nauki i smierci Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Zniszczony w czasie I wojny swiatowej byl miejscem zacietych walk we wrzesniu 1939r. W czasie II wojny swiatowej osrodek partyzancki. Do dzis zachowany jest XIII - wieczny uklad urbanistyczny. Obiekty warte uwagi zwiedzajacego: Kosciól sw. Mikolaja pochodzacy z pol. XV w. pierwotnie gotycki, przebudowany w XVIII w. posiada zespól rokokowych oltarzy z obrazem F. Smuglewicza; póznobarokowy palac biskupów z 1626r., przebudowany w XVIII w., dzis miesci sie w nim Izba Muzealna im. Frycza Modrzewskiego. Poza tym park geometryczny i obelisk ku pamieci Modrzewskiego.

Zduńska Wola
Miasto polozone nad Pichnia liczace okolo 46 tys. mieszkanców. Prawa miejskie od 1825r. Obie wojny skutecznie zahamowaly rozwój miasta. Obecnie jest to znany osrodek przemyslu wlókienniczego. Obiekty godne zwiedzenia: Kosciól Wniebowziecia NMP z II pol. XIX w. Murowany oltarz glówny z bramkami pochodzacymi z katedry wroclawskiej, oltarze boczne póznobarokowe. W dawnym palacyku Zlotnickich miesci sie dzis Urzad Miasta. Przy dawnej ul. Browarnej stoi dom, miejsce urodzenia Maksymiliana Kolbe.

Zgierz
Miasto polozone nad Bzura liczace okolo 60 tys. mieszkanców. Prawa miejskie uzyskal jeszcze przed 1318r. Do dzis zachowany jest pierwotny uklad urbanistyczny wokól Nowego Rynku. Poza tym zobaczyc tu mozna równiez drewniana i murowane domy tkackie z XIX w. oraz budynek szkoly z lat 1820-30. Kosciól sw. Katarzyny z 1910-14r. Plebania z pol. XIX w. Muzeum miasta zlokalizowane w zabytkowym budynku.

 

Copyright © by Łukasz Krawczyk 2000-2007. Wszelkie prawa zastrzezone.