Informacje o autorach strony
Ustaw jako stronę startową Napisz do nas Dodaj stronę do ulubionych
 

 

Łódź jest miastem wojewódzkim położonym na południowo- zachodnim stoku Wyżyny Łódzkiej na obszarze źródliskowym Bzury i Neru. Liczy obecnie okolo 767 tys. mieszkanców (31.XII.2005) i jest drugim pod wzgledem liczby ludnosci miastem w Polsce i jednym z najwiekszych miejskich osrodków przemysłowych kraju. Wraz z Pabianicami, Aleksandrowem, Konstantynowem, Zgierzem, Ozorkowem, Strykowem i Głownem tworzy aglomeracje miejsko-przemysłową (ok. 1 mln mieszkanców). To również niegdyś jeden z ważniejszych ośrodków przemysłu włókienniczego na świecie. Miasto może poszczycić sie oprócz tego dobrze rozwiniętym przemysłem odzieżowym, chemicznym, maszynowym, elektrotechnicznym, elektronicznym, metalowym, precyzyjnym i spożywczym. Nie znaczy to jednak, ze "polski Manchester" jest tylko miastem roboczych wizyt, miejscem krajowych giełd i zawierania miedzynarodowych kontraktów.

To także, a w dzisiejszych realiach może nawet przede wszystkim, ważny ośrodek naukowy i kulturalny posiadajacy 23 wyższe uczelnie i liczne instytuty naukowo-badawcze. Istnienie Uniwersytetu Medycznego sprawia, że Łódź jest drugim po Warszawie wielkim centrum medycznym w Polsce. W mieście znajdują się 22 szpitale, w tym 4 kliniki, znane w całym kraju Centrum Zdrowia Matki Polki i wiele szpitali specjalistycznych.

Jako ośrodek kinematografii Łódź znana jest na całym świecie, a wielu znakomitych polskich aktorów i reżyserów to absolwenci "łódzkiej filmówki". W mieście funkcjonuje 11 teatrów dramatycznych i 2 lalkowe, drugi co do wielkości w Polsce (1276 miejsc) Teatr Wielki, słynny ze swej akustyki, a ponadto Teatr Muzyczny i Filharmonia Państwowa. Są także 2 agencje estradowe, 14 kin i 10 muzeów, w tym słynne Muzeum Sztuki, z największą w Polsce kolekcją sztuki nowoczesnej, a także unikatowe, jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Kinematografii.

Walory kulturalne Łodzi wzbogaca lista 1113 zabytkowych obiektów, głównie z XIX w., często niepowtarzalnych w skali kraju. Są tam m.in. 74 budynki przemysłowe, 115 budowli użyteczności publicznej, 134 pałace i wille, 25 kościołów i 11 innych obiektów sakralnych oraz 631 domów i kamienic, a ponadto 35 parki i 148 zieleńców.

W mieście znajdują sie poza tym rozgłośnia radiowa, ośrodek telewizyjny, ogród zoologiczny i botaniczny wraz z najnowocześniejszą w Polsce palmiarnią. To także w Łodzi można spędzić czas w najwiekszym w Europie parku (kompleks lesny w Łagiewnikach). Spacerując w centrum miasta poznać można secesyjną architekturę, kamienice i gmachy z czasów "Ziemi Obiecanej", słynnej książki Władysława Reymonta. Dopełnieniem całości są przepiękne łódzkie parki. Kto chce z wysokosci obejrzeć Łódź może udać się na Rudzką Górę , która znajduje sie przy ul. Demokratycznej i Starorudzkiej, a przy okazji może skorzystać z usług Ośrodka Wypoczynkowo- Wodnego "Stawy Stefańskiego" położonego nieopodal , przy ul. Rudzkiej , który oferuje m.in. żaglówki i skutery wodne. Dla żądnych jeszcze wiekszych wrażeń czeka Lotnisko Lublinek i przelot samolotem nad Łodzią. Dla osób lubiących bardziej stacjonarny tryb życia polecić można słynne łódzkie puby, zlokalizowane przede wszystkim przy Pietrynie. Nie są to oczywiscie wszystkie atrakcje jakie czekają na turystów w mieście. Aby poznać ich więcej należy odwiedzić Łódź. Ten kto spróbuje z pewnoscią się nie zawiedzie!!!

Copyright © by Łukasz Krawczyk 2000-2007. Wszelkie prawa zastrzezone.